Odpisové skupiny pre odpisovanie majetku:Pravidlá a príklady

Odpisovanie majetku umožňuje daňovníkom rozložiť si náklady na dlhodobý majetok počas jeho životnosti. Aké pravidlá platia pre zaradenie majetku do jednotlivých odpisových skupín? Aký je rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi? Všetky praktické informácie vrátane modelových príkladov sme pre vás spísali v nasledujúcich riadkoch. 

Majetok z účtovného a daňového hľadiska

Majetok sú všetky hmotné a nehmotné aktíva daňovníka, ktoré má vo vlastníctve a využíva ich na účely podnikania alebo súvisiacich činností, teda na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov.

Majetok teda predstavujú veci, pohľadávky, iné práva a peniazmi oceniteľné hodnoty, o ktorých podnikateľ účtuje alebo účtoval a vedie alebo viedol o nich daňovú evidenciu. Vykazujú sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch. Majetkom je aj hmotný majetok, obstarávaný formou finančného prenájmu.

Odpisovanie majetku: Aký majetok sa odpisuje?

Odpisuje sa dlhodobý hmotný a nehmotný majetok. Za dlhodobý majetok sa považuje majetok, ktorého doba použiteľnosti, dohodnutá doba splatnosti alebo vyrovnania iným spôsobom pri vzniku účtovného prípadu je dlhšia ako jeden rok.

Dlhodobý nehmotný majetok sa odpisuje, ak jeho vstupná cena je vyššia ako 2 400 eur. Neodpisujú sa teda zásoby a pohľadávky.

Najčastejšie sa odpisuje dlhodobý hmotný majetok, ktorý zahŕňa:

  • hnuteľné veci a súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie a ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur,
  • budovy a iné stavby okrem prevádzkových banských diel, drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva,
  • pestovateľské celky trvalých porastov s dobou plodnosti dlhšou ako 3 roky (ovocné stromy a ovocné kríky vysádzané na súvislom pozemku s výmerou nad 0,25 ha v hustote najmenej 90 stromov/1 000 kríkov na 1 ha, chmeľnice a vinice),
  • zvieratá, napríklad ošípané, ovce, husi a iné,
  • iný majetok, napríklad otvárky nových lomov, pieskovní, technické zhodnotenie prenajatého majetku nájomcom vyššie ako 1 700 eur a podobne.

Naopak, z odpisovania majetku sú zákonom vyčlenené (neodpisujú sa):

  • pozemky,
  • pestovateľské celky trvalých porastov,
  • ochranné hrádze,
  • umelecké diela,
  • hnuteľné národné kultúrne pamiatky,
  • povrchové a podzemné vody, lesy, jaskyne, meračské značky, signály a iné zariadenia vybraných geodetických bodov a tlačové podklady štátnych mapových diel,
  • predmety múzejnej a galerijnej hodnoty,
  • preložky energetických diel u ich vlastníkov, ak boli financované fyzickou osobou alebo právnickou osobou, ktorá potrebu tejto preložky vyvolala,
  • nehmotný majetok vložený ako vklad do obchodnej spoločnosti alebo členský vklad do základného imania družstva, ak ho vkladateľ nadobudol bezodplatne alebo ak bolo poskytnuté len právo na použitie bez prevodu vlastníckych práv k nehmotnému majetku,
  • hmotný majetok u veriteľa, ktorý nadobudol vlastnícke právo v dôsledku zabezpečenia záväzku,
  • hmotný majetok bezodplatne nadobudnutý organizáciou zabezpečujúcou jeho ďalšie využitie podľa osobitného predpisu,
  • predmety z drahých kovov.

Účtovné vs. daňové odpisy

Ak si firma alebo fyzická osoba kúpi budovu, auto alebo technické vybavenie, väčšinou ho nemôže zahrnúť do nákladov jednorazovo. Takéto výdavky (napr. odpisovanie budovy, odpisovanie auta a pod.) sa potom evidujú v účtovníctve postupne, v priebehu rokov prostredníctvom odpisov, ktoré vyjadrujú znižovanie hodnoty daného majetku v dôsledku jeho opotrebenia.

Odpismi sa toto zníženie hodnoty majetku prenáša do nákladov účtovnej jednotky, čím sa automaticky znižuje jej zisk (zisk = výnosy – náklady). Odpisy majetku teda hrajú významnú úlohu aj pri výške dividend a daní účtovnej jednotky.

Hlavný rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi je v tom, koho sa týkajú: 

  • účtovné odpisy sa týkajú iba podnikateľov, ktorí vedú jednoduché alebo podvojné účtovníctvo a riadia sa zákonom o účtovníctve, 
  • daňové odpisy sa týkajú všetkých podnikateľských subjektov podľa zákona o dani z príjmu.
Dobre vedieť: SZČO, ktoré si uplatňujú paušálne výdavky, odpisovanie majetku nemusia vôbec riešiť. Daňové odpisy sa SZČO týkajú len v prípade, ak vedie daňovú evidenciu. 

Účtovné odpisy

Účtovné odpisy predstavujú evidenciu nákladov v účtovníctve. Musia byť realizované v súlade so zákonom o účtovníctve, s účtovnými zásadami a metódami.

Účtovné odpisy si účtovná jednotka stanoví sama v odpisovom pláne, a to tak, aby odrážali skutočné opotrebovanie majetku. Dlhodobý majetok sa v účtovníctve odpisuje s ohľadom na opotrebovanie zodpovedajúce bežným podmienkam jeho používania. Ak sa nedá životnosť goodwillu a aktivovaných nákladov na vývoj spoľahlivo odhadnúť, musí ich účtovná jednotka odpísať najneskôr do 5 rokov od ich obstarania.

Odpisový plán je súčasťou účtovnej dokumentácie a je možné ho priebežne prehodnocovať, pričom sa upraví zostatková doba alebo sadzby odpisovania. Zaradenie majetku do konkrétnej odpisovej skupiny v tomto prípade nehrá žiadnu rolu. Majetok sa odpisuje do výšky jeho ocenenia v účtovníctve.

Prečítajte si tiež: Archivácia účtovných dokladov: Aké sú pravidlá? 

Daňové odpisy

Odpisovaním sa z daňového hľadiska rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného a nehmotného majetku do daňových výdavkov. Na účely daňových odpisov je potrebné hmotný majetok zaradiť do odpisových skupín, určujúcich dobu odpisovania (od 2 do 40 rokov). Odpisové skupiny definuje príloha č. 1 zákona o dani z príjmov.

Doba odpisovania sa predĺži len v prípade, ak daňovník uplatňovanie odpisov preruší. Môže tak urobiť len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo na viac celých zdaňovacích období. V ďalšom zdaňovacom období potom pokračuje v odpisovaní dlhodobého majetku tak, akoby nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Zákon tiež určuje prípady, kedy daňovník musí odpisovanie dlhodobého majetku prerušiť, napríklad v zdaňovacom období, v ktorom hmotný majetok nevyužíval na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.

Hmotný majetok sa odpisuje najviac do výšky vstupnej ceny, prípadne zvýšenej o vykonané technické zhodnotenie alebo pri zrýchlenom odpisovaní majetku do výšky zvýšenej zostatkovej ceny. Nehmotný majetok sa odpisuje najviac do výšky vstupnej ceny s výnimkou goodwillu a záporného goodwillu, ktorý sa zahrnuje do základu dane.

Odpisové skupiny pre odpisovanie majetku

Odpisové skupiny slúžia pre účely daňových odpisov hmotného majetku a sú zadefinované v § 26 ods. 1 Zákona o dani z príjmov. Každá odpisová skupina má určenú dobu odpisovania nasledovne:

Odpisová skupinaDoba odpisovania
02 roky
14 roky
26 rokov
38 rokov
412 rokov
520 rokov
640 rokov

Doba odpisovania majetku v jednotlivých odpisových skupinách

Zaraďovanie majetku do odpisových skupín

Daňovník musí zaradiť majetok v prvom roku odpisovania. Treba pritom vychádzať z prílohy č. 1 zákona o dani z príjmov, ktorá definuje obsahové vymedzenie jednotlivých položiek. Pri zaraďovaní budov a stavieb sa vychádza z kódu Klasifikácie stavieb podľa Vyhlášky Štatistického úradu SR č. 323/2010 Z. z., v ostatných prípadoch z kódu štatistickej klasifikácie produktov podľa činností (CPA).

Hmotný majetok, ktorý nemožno zaradiť do odpisových skupín podľa prílohy a ktorého doba použiteľnosti nevyplýva z iných predpisov, sa vo väčšine prípadov zaradí do odpisovej skupiny 2. Výnimkou sú napríklad dočasné stavby alebo banské diela, kde sa odpis určí ako podiel vstupnej ceny a určenej doby trvania.

V prípade viacúčelových budov sa pri zaraďovaní postupuje podľa hlavného využitia určeného z celkovej úžitkovej plochy. Súbor hnuteľných vecí sa zaraďuje do odpisovej skupiny podľa hlavného funkčného celku.

Pri zaraďovaní hmotného majetku, ktorý bol zaevidovaný po jednotlivých oddeliteľných súčastiach, sa jednotlivé časti zaradia do rovnakej odpisovej skupiny, v ktorej je zaradený tento hmotný majetok. Výnimkou sú jednotlivé oddeliteľné súčasti budov a stavieb, ktoré sú zadefinované v prílohe č. 1.

Nehmotný majetok sa do odpisových skupín nezaraďuje. Daňové odpisy sa v tomto prípade realizujú v súlade s účtovnými (s výnimkou goodwillu a záporného goodwillu).

Dobre vedieť: Od 1.1.2025 nastáva zmena v zaraďovaní: Z dôvodu podpory rozvoja elektromobility budú elektrokolobežky a elektrobicykle preradené do odpisovej skupiny 0 (predtým odpisová skupina 2) a trolejbusy a elektrobusy do odpisovej skupiny 2 (predtým odpisová skupina 4). Bude potrebné zrealizovať preradenie už zaradeného majetku menovaných kategórií.

Príklady zaradenia majetku do odpisových skupín

Odpisová skupinaPríklad zaradenia majetku do odpisových skupín
Odpisová skupina 0elektromobily (BEV)plug-in Hybrid (PHEV)elektrobicykle, elektrokolobežky (od 1.1.2025)
Odpisová skupina 1počítače a periférne zariadeniakomunikačné zariadeniaspotrebná elektronikakancelárske stroje a zariadeniaosobné vozidlá okrem BEV, PHEVbicykle
Odpisová skupina 2radiátory a kotly ÚKhodinky a hodinybatérie a akumulátoryelektrické svietidlánábytok
Odpisová skupina 3elektrické motory, generátory a transformátory a elektrické rozvodné a ovládacie zariadeniaturbínypece, horáky a ich časti
Odpisová skupina 4parné kotly okrem kotlov na centrálny ohrev teplej vodyzbrane a munícialode a plavidládrobné stavby vymedzené osobitným predpisom
Odpisová skupina 5budovy okrem uvedených v odpisovej skupine 6inžinierske stavby okrem uvedených v odpisových skupinách 2, 4 a 6
Odpisová skupina 6bytové budovyhotely a podobné budovybudovy pre administratívubudovy pre kultúru a verejnú zábavu, vzdelávanie a zdravotníctvo

Metódy odpisovania majetku

Hmotný majetok možno odpisovať:

  • metódou rovnomerného odpisovania,
  • metódou zrýchleného odpisovania (platí len pre majetok zaradený odpisových skupín 2 a 3).

Spôsob odpisovania si určí daňovník pre každý novoobstaraný hmotný majetok a následne ho už nemôže zmeniť.

Metóda rovnomerného odpisovania

Metóda rovnomerného odpisovania majetku sa v praxi využíva častejšie. Ročný odpis sa v tomto prípade určí ako podiel vstupnej ceny hmotného majetku a doby odpisovania ustanovenej pre príslušnú odpisovú skupinu, teda nasledovne:

Odpisová skupinaRočný odpis
01/2
11/4
21/6
31/8
41/12
51/20
61/40
Dobre vedieť: V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatňuje len alikvotná časť z ročného odpisu podľa počtu mesiacov. Začína sa mesiacom zaradenia majetku do užívania.

Metóda zrýchleného odpisovania

Metóda zrýchleného odpisovania majetku sa využíva zriedkavejšie. Výhodná je pre subjekty, ktoré v najbližších zdaňovacích obdobiach očakávajú prudší nárast zisku. Zákon im umožňuje vyššie odpisy dlhodobého majetku prostredníctvom koeficientov pre zrýchlené odpisovanie:

Odpisová skupinaKoeficient pre 1. rok odpisovaniaKoeficient pre ďalšie roky odpisovaniaKoeficient pre zvýšenú zostatkovú cenu
2676
3898

Odpisy majetku sa potom určujú nasledovne:

V 1. roku odpisovania ako alikvotná časť z ročného odpisu (podľa počtu mesiacov jeho užívania) určeného ako:

vstupná cena

priradený koeficient

 V ďalších rokoch odpisovania ako:

2 x zostatková cena

priradený koeficient – počet rokov, počas ktorých sa už majetok odpisoval

Pozor si treba dať pri určovaní zostatkovej ceny. V druhom roku odpisovania ju treba vyčísliť ako rozdiel medzi vstupnou cenou a podielom vstupnej ceny a priradeného koeficientu pre zrýchlené odpisovanie platného v prvom roku odpisovania neskráteným o pomernú časť ročného odpisu. V ďalších rokoch sa už zostatková cena vypočítaná v prvom roku len zníži o daňové odpisy z majetku zahrnuté do daňových výdavkov.

Prečítajte si tiež: Daňová kontrola: Ako sa pripraviť a čo očakávať

Účtovné a daňové odpisy – príklad pre zrýchlené odpisy nábytku 

Firma v máji 2024 zaradila do užívania nový nábytok v obstarávacej cene 25 000 eur. Správne ho zaradila do odpisovej skupiny 2 a zvolila si metódu rýchleho odpisovania. Do základu dane za rok 2024 si môže zahrnúť odpis za mesiace máj – december, t. j. 8/12 ročného odpisu.

Odpisy majetku potom vypočíta nasledovne:

RokVýpočet uplatneného odpisuRočný odpisUplatnený odpisNeuplatnený odpisZostatková cena na účely výpočtu odpisovDaňová zostatková cena
2024[(25 000/6)/12]x 84 166,672 777,781388,8920 833,3322 222,22
2025(2×20 833,33)/7-16 944,446 944,4413 888,8915 277,78
2026(2×13 888,89)/7-25 555,565 555,568 333,339 722,22
2027(2×8 333,33)/7-34 166,674 166,674 166,675 555,56
2028(2×4 166,67)/7-4  2 777,782 777,781 388,892 777,78
2029(2×1 388,89)/7-51 388,891 388,8901 388,89
20301 388,8900
Spolu25 000,00