Zdanenie kryptomien na Slovensku:Daň z kryptomien pre podnikateľov
Príjem z predaja virtuálnej meny je na Slovensku súčasťou daňového základu od roku 2018. Očakávaná legislatívna zmena, ktorou sa malo znížiť daňové zaťaženie kryptomien, v roku 2024 neprišla, a tak sa naďalej radíme ku krajinám s najvyššou sadzbou pre zdanenie výnosov z kryptomien. Navyše, okrem dane z príjmov vzniká investorom aj odvodová povinnosť. Viete, ako zdaniť kryptomeny a ako účtovne zvládnuť ich evidenciu? V nasledujúcich riadkoch prinášame praktický návod pre podnikateľov.
Čo je to kryptomena?
Hoci kryptomeny sú už vo svete značne rozšírené, jednotná definícia tohto pojmu neexistuje. Virtuálne meny nespadajú pod súčasnú legislatívnu definíciu peňazí ani štátnych mien. Európska centrálna banka však kryptomeny definuje ako „digitálnu reprezentáciu hodnôt, ktorá nie je vydaná centrálnou bankou, úverovou inštitúciou alebo inštitúciou vydávajúcou elektronické peniaze a ktorá môže byť za určitých okolností použitá ako alternatíva k peniazom.”
Podobne pristúpuje k definícii kryptomeny aj naša legislatíva. V súvisiacich zákonoch sa pracuje s pojmom virtuálna mena, ktorú Ministerstvo financií SR vo svojom metodickom usmernení definuje ako digitálny nositeľ hodnoty, ktorý:
- nie je vydaný ani garantovaný centrálnou bankou ani orgánom verejnej moci,
- nie je nevyhnutne naviazaný na zákonné platidlo,
- nemá právny status meny alebo peňazí,
- je akceptovaný niektorými fyzickými alebo právnickými osobami ako platobný prostriedok
- a ktorý možno prevádzať, uchovávať alebo s ním elektronicky obchodovať.
Kryptomeny sa teda stále nepovažujú za štandardný platobný prostriedok, ale skôr za formu špekulatívnej investície. Medzi najznámejšie kryptomeny pritom patria napríklad Bitcoin, Ethereum, Dogecoin, Litecoin a ďalšie.
Zdaňovanie kryptomien pre podnikateľov
Príjem plynúci z predaja virtuálnej meny sa zdaňuje podľa zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov v nadväznosti na novelu zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve.
Zákon o dani z príjmov definuje ako súčasť predmetu dane medzi ostatnými príjmami aj príjem z predaja virtuálnej meny. Výnos plynúci z predaja virtuálnej meny je predmetom dane, ktorý nie je od dane oslobodený a preto je považovaný za zdaniteľný príjem. Za predaj virtuálnej meny sa pritom považuje:
- výmena virtuálnej meny za majetok,
- výmena virtuálnej meny za inú virtuálnu menu,
- výmena virtuálnej meny za poskytnutie služby,
- odplatný prevod virtuálnej meny.
Z uvedeného vyplýva, že zdaňovaniu nepodlieha nákup kryptomeny ani jej nadobudnutie bezodplatným spôsobom, napr. vyťažením. Žiadna daňová povinnosť vám nevznikne ani pri presune kryptomeny z jednej virtuálnej peňaženky do druhej v rámci jedného konta, ani pri náraste jej trhovej hodnoty.
Viete, že……Slovensko sa aktuálne radí medzi krajiny s najvyšším daňovým zaťažením prijmov z virtuálnej meny? Daň z kryptomien je aktuálne na úrovni 19 % alebo 25 % v závislosti od výšky príjmu. Okrem toho musíte z týchto príjmov odviesť aj odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. |
Daň z kryptomien: Ako zdaniť kryptomeny u podnikateľov?
Ak patríte k podnikateľom vlastniacim kryptomeny, príjmy z ich predaja zdaňujete vždy v súlade so svojimi účtovnými a daňovými postupmi, teda podľa toho, či si uplatňujete paušálne výdavky, vediete daňovú evidenciu, jednoduché alebo podvojné účtovníctvo. Zdanenie kryptomien u právnických osôb a fyzických osôb – podnikateľov, teda prebieha nasledovne:
Zaradenie kryptomeny do účtovníctva
Pri vedení účtovníctva je potrebné virtuálnu menu oceniť, teda „previesť” na eurá, resp. vyjadriť jej hodnotu v eurách.
Odplatne nadobudnutá kryptomena sa v účtovníctve považuje za krátkodobý finančný majetok iný ako peňažné prostriedky (účtová skupina 25). Pri jej ocenení postupujete obdobne ako pri cenných papieroch určených na obchodovanie. Oceňuje sa teda reálnou hodnotou. Virtuálnu menu získanú ťažením do dňa jej vyradenia evidujete v podsúvahe, resp. v pomocnej knihe. V deň realizácie jej výmeny ju zaúčtujete podľa reálnej hodnoty.
Za reálnu hodnotu virtuálnej meny sa v zmysle zákona o účtovníctve považuje trhová cena v deň ocenenia zistená spôsobom určeným právnickou osobou zo zvoleného verejného trhu s virtuálnou menou. V priebehu účtovného obdobia používate ako účtovná jednotka rovnaký spôsob určenia reálnej hodnoty pre danú virtuálnu menu. Podrobnosti oceňovania virtuálnej meny uvediete vo svojom vnútornom predpise.
Keďže na slovenskej burze sa s kryptomenami neobchoduje, trhovou cenou sa v prípade virtuálnej meny rozumie najpočetnejšia cena ponuky alebo, ak táto nie je reprezentatívna, medián cien ponúk na aktívnom trhu v deň ocenenia.
Dôležité je, že virtuálnu menu prepočítavate na eurá až ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, resp. ku dňu jej predaja. Ku dňu zostavenia účtovnej závierky sa virtuálna mena neoceňuje.
Ak ste daňovým subjektom účtujúcim v sústave jednoduchého účtovníctva, pre potreby preukázania a vykazovania odplatne nadobudnutej virtuálnej meny si v účtovníctve vytvorí pomocnú knihu finančného majetku. Daňovník účtujúci v sústave podvojného účtovníctva si do účtovného rozvrhu doplní syntetický účet majetku, nadväzujúci na ekonomický obsah účtovej skupiny, v rámci ktorej vytvorený syntetický účet dopĺňa rámcovú účtovú osnovu. Analytická evidencia sa vedie podľa jednotlivých druhov virtuálnych mien.
Prečítajte si tiež: Minimálna daň pre právnické osoby – daňová licencia v roku 2024 |
Príjmy a výdavky z kryptomien
Pokiaľ virtuálnu menu predáte odplatne (za eurá alebo inú menu), príjem z kryptomeny predstavuje suma v eurách, ktorú ste predajom získali. V ostatných prípadoch je opäť potrebné použiť ocenenie v zmysle zákona o účtovníctve.
Na ocenenie majetku (okrem peňažných prostriedkov) a služieb nadobudnutých výmenou za virtuálnu menu použijete ocenenie virtuálnej meny podľa trhovej ceny ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Takéto ocenenie sa považuje za vstupnú cenu majetku aj pre účely zdanenia.
Na ocenenie virtuálnej meny nadobudnutej za inú virtuálnu menu použijete ocenenie virtuálnej meny podľa trhovej ceny ku dňu jej pripísania do peňaženky virtuálnej meny.
Rada odborníka: Z príjmov, ktoré získate predajom kryptomeny, si môžete odpočítať preukázateľne vynaložené výdavky. Investor v tomto prípade nemôže vykázať daňovú stratu, t.z. že výdavky z kryptomeny môžu byť vykázané nanajvýš do výšky príjmov a výdavky navyše nie je možné odpočítať z iných príjmov. |
Preukázateľnými výdavkami sa rozumejú náklady vynaložené na získanie virtuálnej meny. Pri odplatne získanej kryptomene je to obstarávacia cena v eurách a ďalšie preukázateľné poplatky spojené s jej obstaraním. V prípade kryptomeny získanej vyťažením sú odpočítateľnými výdavkami náklady preukázateľne využité na jej vyťaženie, napríklad spotreba elektrickej energie. Ak bola virtuálna mena nadobudnutá výmenou za majetok alebo službu, preukázateľným výdavkom bude reálna hodnota virtuálnej meny v deň tejto výmeny, resp. v deň jej pripísania do virtuálnej peňaženky.
Zdanenie kryptomien: Kedy a ako sa realizuje
Zdanenie kryptomien sa realizuje až v momente nadobudnutia príjmu z predaja, teda v zdaňovacom období, v ktorom ste vykázali príjem z predaja, resp. výmeny kryptomeny. Kryptomeny, ktoré sú vedené v majetku bez zmien, sa nezdaňujú. Rovnako sa nezdaňujú zmeny v ich hodnote spôsobené zmenami na trhu.
U daňovníka, ktorý vedie jednoduché alebo podvojné účtovníctvo, je príjem dosiahnutý z predaja virtuálnej meny zdaniteľným príjmom podľa § 2 písm. h) zákona o dani z príjmov. Možno naň nahliadať obdobne ako na príjem plynúci z finančného majetku.
Pri zisťovaní základu dane alebo daňovej straty vychádzate z výsledku hospodárenia zisteného z účtovníctva alebo z rozdielu príjmov a výdavkov. Takto zistený výsledok hospodárenia alebo rozdiel príjmov a výdavkov sa transformuje na základ dane prostredníctvom § 17 až 29 zákona o dani z príjmov.
Dobre vedieť: Kryptomeny ako také sú pri predaji a nákupe oslobodené od DPH. Ak sa však za kryptomenu kupujú tovary alebo služby, za tieto je potrebné odviesť DPH. |
Za nezaplatenie dane z kryptomien hrozí pokuta
Nezaplatenie dane z kryptomien sa považuje za správny delikt a správca dane vám môže za takéto nesplnenie daňovej povinnosti vyrúbiť pokutu. Výška takejto sankcie sa odvíja od závažnosti, trvania a následkov protiprávneho stavu a tiež od vášho indexu daňovej spoľahlivosti.
Prečítajte si tiež: Daňová kontrola: Ako sa pripraviť a čo očakávať |